Problematyczną sprawą jest próba diagnozy dolegliwości naszego dziecka bez badań. Małe dzieci nie są w stanie odpowiedzieć nam na pytania, a tym bardziej samodzielnie opowiedzieć co im dolega. W takich wypadkach pomocne mogą okazać się profilaktyczne badania laboratoryjne dla dziecka. Do tych najważniejszych, które ukarzą nam pełny obraz zdrowia malucha zaliczamy:
1. ASO. Inaczej odczyn antystreptolizynowy umożliwiający wykrycie paciorkowca typu A we krwi. Jego obecność oznacza, iż dziecko jest nosicielem lub w przeszłości przeszło zakażenie paciorkowcem. Badanie jest szczególnie zalecane dzieciom, które przyszły już anginę lub anginę ropną oraz szkarlatynę. W obydwu przypadkach objawy stanowią silne bóle gardła oraz wysoka gorączka.
2. OB. Odczyn Biernackiego to badanie pozwalające na rozpoznanie stanu zapalnego w organizmie. Za jego pomocą określa się szybkość opadania czerwonych krwinek z krwi dziecka w przeciągu 1-2 godzin. Badanie OB nie określa jednak dokładnie choroby, przez co po badaniu wymagana jest dalsza diagnostyka.
3. Poziom żelaza. Żelazo to jeden z kluczowych dla rozwoju dziecka mikroelementów. Jego zapotrzebowanie u rozwijających się dzieci jest bardzo duże, natomiast zaspokojenie tej potrzeby bywa trudne. Niedobór żelaza może nieść za sobą konsekwencje takie jak rozwój anemii, która może wpływać na zmęczenie i ogólne samopoczucie. Spadek żelaza w organizmie dziecka natomiast może wskazywać na rozwój poważniejszego schorzenia jak na przykład nowotworu szpiku kostnego.
Bilans zdrowia – podstawowe badanie w wieku 2 lat
Bilans zdrowia u dziecka w wieku 2 lat to podstawowe i obowiązkowe badanie. Lekarz sprawdzający dziecko określi czy te rozwija się prawidłowo i na podstawie badania określi jakie inne badania należy wykonać dziecku oraz zarekomenduje dokładne zmiany w sposobie żywienia dziecka. Na bilans należy zgłosić dziecko w okolicach jego drugich urodzin. Często jednak termin bilansu określa się podczas szczepienia pomiędzy 16 a 18 miesiącem życia. Ważne, aby dziecko podczas bilansu nie przejawiało objawów żadnej choroby, dlatego też punkt pobrań należy odwiedzić dopiero wtedy, gdy dziecko nie posiada żadnej infekcji. Bilans 2-latka powinien zostać wykonany do trzech miesięcy po urodzinach dziecka.
Zakres badań wykonywanych na bilansie zawiera badania takie jak:
- sprawdzanie wagi i wzrostu dziecka,
- badanie wzroku w kierunku wykrywania zeza,
- badanie słuchu,
- sprawdzenie zębów,
- badanie umiejętności motorycznych dziecka,
- badanie postawy i proporcji ciała, aby ustalić, czy dziecko jest symetrycznie zbudowane i w jaki sposób się porusza,
- badanie stanu psychopoznawczego w podstawowym zakresie.
Morfologia krwi
Morfologia krwi to badanie, które pozwoli nam ujrzeć ogólny obraz zdrowia dziecka. Tylko lekarz jest w stanie przeanalizować wyniki badań oraz podać nam metody leczenia dziecka biorąc pod uwagę wyniki innych badań, wiek, stan rozwojowy oraz inne choroby przewlekłe. Morfologia umożliwia podgląd stanu takich parametrów jak ilość białych i czerwonych krwinek, stężenie hemoglobiny oraz określenie hematokrytu.
Zakres badań różni się w zależności od wieku dziecka i laboratorium, w którym wykonywane będą badania. Aby znaleźć odpowiednie laboratorium należy wyszukać w wyszukiwarce frazę morfologia i dopisać obszar, w którym poszukujemy laboratorium np. morfologia w Warszawie.
Badanie ogólne moczu
Badania laboratoryjne moczu zakładają określenie i ocenę cech fizycznych płynu takich jak barwa, odczyn, zapach, przejrzystość czy gęstość. Cech chemicznych takich jak białko, glukoza, bilirubina, urobilinogen, hemoglobina czy związki azotowe. Oraz oceny mikroskopowej osadu. Badanie moczu zaleca się u dzieci z podejrzeniem zakażenia układu moczowego lub chorób nerek.