Zdrowie odżywianie to temat, którym powinny zainteresować się osoby w każdym wieku – im wcześniej, tym lepiej. Nie oznacza to jednak, że na budowanie odpowiednich nawyków żywieniowych kiedykolwiek za późno. Fundamenty do odpowiednio zoptymalizowanej diety można stworzyć w każdym momencie swojego życia. Aby zacząć, wystarczy odrobina motywacji i porządna dawka wiedzy. Czytając ten artykuł, dowiesz się więcej o zdrowym odżywianiu, jakie są jego zasady i dlaczego gotowe dania obiadowe mogą okazać się doskonałym wyborem. Zapraszamy do lektury!
Odżywianie – najczęściej popełniane błędy
Jednym z najczęściej popełnianych błędów w odżywianiu jest zbyt częsta zmiana swoich nawyków. Mamy tutaj na myśli oczywiście różnorodne diety, które nie pozwalają organizmowi prawidłowo funkcjonować. Zazwyczaj opierają się one o bardzo restrykcyjną listę produktów oraz zbyt niską podaż kaloryczną. Osoby, które traktują swój jadłospis wyłącznie jako dietę, czyli środek do osiągnięcia jakiegoś celu (zazwyczaj jest to schudnięcie), często zapominają o tym że jedzenie jest czymś, co ma odżywiać ciało, a nie negatywnie na nie wpływać. Traktowanie diety jako złotego środka i jedynego przepisu na idealne ciało w przypadkach okazuje się szybką drogą do zaburzonej relacji z jedzeniem.
Błędem, który zdecydowanie najczęściej dotyczy osób zmieniających swoje nawyki po raz pierwszy, jest zbyt gwałtowna metamorfoza swojego dotychczasowego jadłospisu. Zdrowe odżywianie warto wprowadzać stopniowo. Nie tylko po to aby organizm miał okazję przyzwyczaić się do innej podaży makro składników, ale także dlatego aby budować trwały nawyki, które będą miały realną szansę przetrwać.
Dietetycy prezentują różne podejścia do słodyczy czy żywności przetworzonej, jednak wielu z nich poleca nie rezygnować z tych produktów całkowicie. Błędem jest opieranie głównie na nich swojej diety i takiego sposobu odżywiania zdecydowanie nie można nazwać zdrowym, jednak w racjonalnym podejściu do jedzenia może znaleźć się na nie miejsce. Dodatkowo nie musisz gotować wszystkiego od zera samodzielnie, a możesz skorzystać ze zdrowych gotowych dań w słoikach, jakie oferuje m.in. Wekownia. Dzięki temu urozmaicisz swoją dietę i oszczędzisz czas, który musiałbyś spędzić na gotowaniu!
4 zasady właściwego odżywiania
Chcesz się zdrowo odżywiać? Skup się na poniższych zasadach, aby osiągnąć sukces!
- Traktuj zdrowie odżywianie jako styl żywienia, a nie dietę, która ma pomóc Ci schudnąć. W ten sposób zmienisz swoje nawyki na długi czas.
- Nie myśl o zdrowym odżywianiu zero-jedynkowo – wpadki się zdarzają, a zbyt duże restrykcje doprowadzą do tego, że w efekcie w końcu rzucisz się na produkty, których sobie zabraniasz.
- Postaw na różnorodność na talerzu – czasy kurczaka z ryżem i brokułem (na szczęście) już dawno za nami. Twoja dieta może być kolorowa i pyszna. Nie bój się próbować nowych smaków i od czasu do czasu testować innych sposobów odżywiania, np. kuchni roślinnej.
- Odpowiednio komponuj posiłki, aby Twoja dieta była pełnowartościowa. Zwróć uwagę, aby przygotowywane przez Ciebie potrawy składały się ze źródła białka, węglowodanów i zdrowych tłuszczów.
Z czego powinna składać się zdrowa dieta?
W zdrowej diecie nie może zabraknąć owoców i warzyw. Sięgaj po te sezonowe, ale pamiętaj, że nie musisz bać się mrożonek. Czasami mogą one być lepsze w smaku, a do tego tańsze niż te świeże. Stawiaj przede wszystkim na węglowodany złożone, które zapewnią Ci sytość na długi czas. Znajdziesz je między innymi w produktach pełnoziarnistych.
Nie zapominaj także o białku! W zależności od tego, czy spożywasz mięso i produkty od zwierzęce, czy ich unikasz, białko w Twojej diecie będzie miało inną formę. Dla osób, które jedzą mięso, warto postawić na zdrowe przetwory mięsne o małej ilości tłuszczu. Osoby na diecie roślinnej pozyskują je ze strączków, tofu czy gotowych zastępników mięsa. W zdrowej diecie musi znaleźć się także miejsce na tłuszcze – tak, i nie należy się ich obawiać. Sięgaj po owoce, pestki, awokado, które nie tylko urozmaicą Twoje potrawy, ale i dostarczą Ci wielu potrzebnych witamin i minerałów.