Śmierć jest nieodłącznym elementem życia, z którym bardzo trudno jest się pogodzić. Po odejściu bliskiej osoby nastaje żałoba, czyli proces, który składa się z kilku etapów i powinien zakończyć się zaakceptowaniem straty. Jednak śmierć często wywołuje bardzo silne emocje, nad którymi danej osobie będzie ciężko zapanować i wówczas warto rozważyć skorzystanie z profesjonalnej pomocy psychologicznej.
5 etapów żałoby po śmierci bliskiej osoby
Niezależnie od tego, czy śmierć bliskiej osoby nastąpiła wskutek długotrwałej choroby, czy też spowodował ją nagły wypadek, to bezpośrednio po niej powinna nastąpić żałoba. Jest to okres, w którego trakcie bliscy zmarłego przechodzą przez różne stadia przeżywania doznanej straty. Etapy żałoby przedstawiła i opisała amerykańska lekarka Elisabeth Kübler-Ross, a zalicza się do nich:
- zaprzeczenie;
- gniew;
- targowanie się;
- depresję;
- akceptację.
Każdy z etapów może trwać przez kilka tygodni w zależności od indywidualnej sytuacji i stosunku emocjonalnego ze zmarłym. Ważne, by nie zafiksować się na jednym z etapów lub ciągle do niego wracać, ponieważ wówczas pogodzenie się ze stratą będzie niemożliwe.
Jak sobie radzić w żałobie na poszczególnych jej etapach?
Pierwszym etapem żałoby jest zaprzeczenie, czyli stan, w którym dana osoba nie może lub nie chce uwierzyć, że bliski jej człowiek faktycznie zmarł. Zakończenie tej fazy powinno wiązać się z przyjęciem do wiadomości, że bliskiej osoby nie ma już wśród żywych i nic tego nie zmieni.
Kolejnym etapem jest gniew, czyli złość spowodowana doznaną stratą, której towarzyszy również silne poczucie niesprawiedliwości. W tej fazie osoba zmagająca się z żałobą może odczuwać silną potrzebę znalezienia winnych zaistniałej sytuacji. Z czasem gniew przeistacza się w targowanie się, czyli próbę znalezienia czynności zastępczych, które w mniemaniu danej osoby pomogą jej zmienić lub odroczyć doznaną stratę.
Gdy czynności te nie przyniosą oczekiwanego skutku lub gdy dana osoba w końcu uświadomi sobie, że nic nie zmieni zaistniałej sytuacji, wówczas pojawia się smutek, a czasem wręcz depresja, która może utrzymywać się bardzo długo. Ostatnim etapem żałoby jest pełna akceptacja straty na płaszczyźnie intelektualnej i emocjonalnej.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy psychologicznej w żałobie
Proces żałoby nie zawsze przebiega prawidłowo. W niektórych przypadkach silne emocja sprawiają, że dana osoba nie potrafi pogodzić się ze stratą i nie jest w stanie normalnie funkcjonować w społeczeństwie. W takim wypadku warto skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologicznej, a bardzo dobre efekty może dać na przykład terapia poznawczo-behawioralna przeprowadzana przez wykwalifikowanych terapeutów z Instytutu Terapii Poznawczo-Behawioralnej. Ponieważ certyfikowany psychoterapeuta we Wrocławiu pomoże pacjentowi przepracować stratę i będzie go wspierał przez cały okres żałoby. Co ważne na sesję terapeutyczną można się wygodnie umówić, a takie spotkanie może się odbyć zarówno w siedzibie Instytutu, jak i online.
Żałoba to ważny czas w życiu każdego człowieka i nie należy jej bagatelizować. Dlatego, gdy trwa za długo lub staje się niebezpieczna dla zdrowia i życia danej osoby, wówczas warto zwrócić się o pomoc. Psychoterapeuta to osoba, która ma dużą wiedzę i doświadczenie, dzięki czemu może skutecznie wesprzeć pacjenta w zapanowaniu nad trudnymi emocjami oraz w pogodzeniu się ze stratą. W takim wypadku terapia może potrwać kilka miesięcy i będzie nastawiona na osiągnięcie konkretnego celu, jakim jest odnalezienie się w nowej sytuacji.