Chyba każdej osobie zależy na pięknym i zdrowym uśmiechu. Aby było to możliwe, konieczna jest oczywiście odpowiednia pielęgnacja zębów. Aby poprawić stan i wygląd swojego uzębienia, warto także skorzystać z zabiegów stomatologi estetycznej. Jednym z takich zabiegów jest bonding zębów. Na czym polega i jakie daje efekty?
Czym jest bonding zębów?
Jak wspomniano, bonding jest zabiegiem wykonywanym w ramach stomatologii estetycznej. Polega on na odbudowie estetycznej zębów. W tym celu wykorzystuje się żywice kompozytowe, którymi przykrywa się drobne ukruszenia, wyszczerbienia, starcia oraz przebarwienia zębów. Odcień kompozytu dobierany jest do koloru zębów. Dzięki temu jest on idealnie wkomponowany i niczym nie odróżnia się od naturalnych zębów.
Co ważne, zabieg wykonywany jest bez żadnej ingerencji w tkankę zęba. Wynika to z tego, że wykorzystuje się tu zjawisko adhezji, czyli przylegania. Bonding zębów pozwala uzyskać szybką metamorfozę zębów i znaczną poprawę i wyglądu.
Jakie efekty daje bonding zębów?
Zabieg bondingu zębów pozwala nie tylko na zniwelowanie skaz na szkliwie zębów i przebarwień, ale również na naprawę ukruszeń i pęknięć. Co więcej, zabieg pozwala na korektę kształtu zębów, zarówno pod kątem ich długości, jak i szerokości. Często bonding zębów wykonywany jest również w celu usunięcia tzw. diastemy, czyli przerwy między zębami. Wszystko to w bardzo dużym stopniu wpływa na znaczącą poprawę estetyki zębów.
Jak przebiega zabieg bondingu zębów?
Zabieg bondingu polega na połączeniu tkanek twardych zębów z kompozytem w postaci specjalnej żywicy. Cały proces składa się następujących etapów:
- Oczyszczenie powierzchni zębów.
- Niewielka preparacja zęba (jeśli jest taka konieczność).
- Wytrawienie szkliwa kwasem o łagodnym działaniu.
- Nałożenie żywicy kompozytowej.
- Naniesienie właściwego kompozytu.
- Utwardzenie lampą stomatologiczną.
Jakie są zalety bondingu zębów?
Zacząć trzeba od tego, że ogromną zaletą zabiegu, jakim jest bonding, jest to, że jego efekty widoczne są natychmiast. Wśród innych jego zalet wymienić można na pewno szybkość jego wykonania. Zabieg na jednym zębie trwa bowiem nie dłużej niż godzinę. Bonding zębów wyróżnia się także bardzo dużą skutecznością w zakresie usuwania przebarwień oraz wyrównywania zębów i ich kolorytu.
Nie bez znaczenia jest również fakt, że jest to zabieg mało inwazyjny i bezbolesny. Aby jednak móc cieszyć się z wszystkich zalet i efektów bondingu, warto korzystać z dodatkowych zabiegów stomatologicznych mających na celu poprawę stanu zdrowia i estetyki zębów. Dobrym przykładem może być tu choćby piaskowanie zębów.
Na czym polega piaskowanie zębów?
Piaskowanie jest zabiegiem stomatologicznym zaliczanym do zabiegów higienizacyjnych. Wykonywane jest w celach profilaktycznych i ma za zadanie zapobieganie oraz eliminowanie wszelkich czynników mających wpływ na rozwój próchnicy i chorób przyzębia. Sam zabieg piaskowania zębów polega na ich oczyszczeniu za pomocą piaskarki, czyli urządzenia, które pod wpływem wysokiego ciśnienia wyrzuca mieszankę specjalnego proszku czyszczącego, powietrza oraz wody. Umożliwia to bardzo dokładne oczyszczenie zębów nawet w miejscach trudno dostępnych.
Jakie są efekty piaskowania zębów?
Dzięki piaskowaniu zębów możliwe jest skuteczne usunięcie osadu, plam oraz przebarwień na zębach. Dodatkowo dzięki zabiegowi skutecznie usunąć można również nalot nikotynowy. W efekcie zęby stają się bielsze, a tym danym zaczynają prezentować się estetycznie. Dodać jeszcze można, że piaskowanie zębów zabezpiecza jamę ustną przed rozwojem szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. O obu zabiegach więc przeczytać można na stronie https://www.orthovision.pl/.