Układ nerwowy odpowiada za całościowe sterowanie organizmem człowieka. Dzieli się na część ośrodkową, w skład której wchodzi mózg i rdzeń kręgowy oraz obwodową. Oddziałuje na podstawowe funkcje życiowe człowieka, w tym na poruszanie się, oddychanie oraz krążenie krwi. Dlatego właśnie dysfunkcje układu przekładają się na sprawność całego organizmu. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, z jakimi schorzeniami należy wybrać się do neurologa.
Kim jest neurolog?
Neurolog jest specjalistą z dziedziny neurologii. Zajmuje się więc profilaktyką, diagnostyką chorób oraz leczeniem zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego. Podczas wizyty specjalista nie tylko przeprowadza szczegółowy wywiad, ale także sprawdza czynność układu oraz reakcje pacjenta na bodźce.
Neurolog zajmuje się m.in. leczeniem udarów i stanów poudarowych. Pomaga także pacjentom po przebytych zapaleniach mózgu, opon mózgowo-rdzeniowych oraz rdzenia. Diagnozuje i wdraża terapię w przypadku występowania rwy kulszowej, migren, zwyrodnień kręgosłupa oraz stwardnienia rozsianego. Do zadań neurologa należy także leczenie padaczki, choroby Alzheimera, Parkinsona i Wilsona.
Do typowych objawów schorzeń neurologicznych należą zawroty głowy, osłabienie siły mięśniowej oraz pogorszenie pamięci. Wśród symptomów można wymienić także zaburzenia równowagi, snu, czucia i widzenia. Pacjenci często skarżą się także na problemy z koordynacją ruchową oraz występowanie szumów usznych. W przypadku zaobserwowania u siebie wymienionych objawów warto wybrać się do lekarza specjalisty np. z kliniki OrtoGo w Warszawie i Płocku.
Jakie choroby leczy neurolog dziecięcy?
Neurolog dziecięcy w Warszawie zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem nieprawidłowości w rozwoju i funkcjonowaniu układu nerwowego u dzieci i młodzieży. Specjalista dokonuje przy tym oceny neurologicznego rozwoju dziecka, co może pozwolić na postawienie wczesnej diagnozy i natychmiastowe rozpoczęcie terapii. Warto przy tym podkreślić, iż szybkość zastosowania leczenia ma kluczowe znaczenie w kontekście jego powodzenia. Układ nerwowy pozwala bowiem na wyćwiczenie pewnych funkcji, co może zrekompensować istniejące dysfunkcje.
Oprócz wad układu specjalista diagnozuje i leczy padaczkę, migreny oraz dziecięce porażenie mózgowe. Zajmuje się także chorobami nerwowo-mięśniowymi (np. dysforią mięśniową) oraz bólami i urazami kręgosłupa. Wdraża także terapię w przypadku występowania ADHD, zespołu Tourette’a oraz zaburzeń czynności ruchowych. Wśród wskazań do wizyty wymienia się:
- wcześniactwo,
- występowanie asymetrii ciała,
- nieprawidłowości w napięciu mięśniowym,
- zaciskanie pięści,
- zaburzenia ssania,
- zaburzenia snu.
Kiedy należy zgłosić się do neurochirurga?
Neurochirurg pomaga głównie pacjentom, u których zawiodła farmakoterapia. Dzięki posiadanej specjalizacji nie tylko może zlecić wykonanie dodatkowych badań, ale także przeprowadzić operacje. Często przeprowadza także mało inwazyjne zabiegi np. endoskopowe usunięcie przepukliny dysku lub przezskórne cementowanie trzonu kręgosłupa.
Specjalista zajmuje się najczęściej dolegliwościami związanymi z przemieszczeniem się elementów układu nerwowego. Leczy zatem wszelkiego rodzaju dyskopatie oraz złamania w obrębie kręgosłupa. Neurochirurga odwiedzą także pacjenci w przypadku występowania guzów oraz innych nowotworów układu nerwowego. Specjalista pomaga także osobom, u których stwierdzono wodogłowie oraz krwotok wewnątrzczaszkowy.
Warto wybrać się do lekarza specjalisty zawsze wtedy, gdy zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy. Odpowiednia diagnostyka powinna pomóc w odnalezieniu przyczyny występowania dokuczliwych symptomów. Wdrożenie leczenia znacznie poprawi codzienny komfort życia.